1 Aralık 2014

Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar

Dün, yağmurlu bir İstanbul gününde, Miro'nun "Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar" sergisi için Sakıp Sabancı Müzesi'ne gittik. Barselona doğumlu Katalan ressamın olgunluk dönemlerinden oluşan sergide ne yazık ki fotoğraf çekilemiyordu. Ben ilk ve son ihtarımı alana kadar sadece şu kareyi alabildim. (Diğer fotoğrafları maalesef internetten yükledim.)
Joan Miro, soyut ve gerçeküstü sanatın temsilcilerinden. Onu anlayabilmek için ve resimlerini yorumlayabilmek için sıkça tekrarladığı figürleri okumayı bilmek lazım. Kuşlar, kadınlar,yıldızlar, ay ve güneş onun vazgeçilmezleri. İlk görüşte soyut resim izlenimi veren eserlerin biraz incelediğinizde bu ögelerden birini muhakkak barındırdığını görürsünüz. Birkaç resim sonra da bu figür bulma oyunu daha kolaylaşmaya başlar. Kullanılan renkler de genellikle aynıdır ve cesurdur.
Serginin en çok ilgi çeken eserlerinden olan "kişi" isimli heykel, Miro müzesinin önündeki yerinden 10 yıldır hiç kımıldatılmazken, ilk kez İstanbul sergisi için sökülüp getirilmiş. Heykel biraz E.T.'yi, biraz da "Tanrıların Arabaları" kitabındaki figürleri andırıyor. Heykelin alçı kalıpları ve minik eskizleri de ayrıca görülebiliyor.
Sadece 125 eserin yer aldığı sergi, sanatçının yağlıboya ve akrilik tabloları, assemblage (montaj) tekniğiyle bir araya getirdiği heykelleri, halı ve dokumaları, kişisel eşya ve fototoğraflarını barındırmakta. Daha önce Moma'da birkaç eserini görebildiğim Miro, İstanbul'da en güzel parçalarıyla karşımızda... Gidip görmek için üşenmeyelim. Yetişkinler için sadece 20 TL olan giriş, eğer çocuğunuzla gelirseniz onunla birlikte tek ebeveyne bedava. 23 Eylül 2014'de başlayan sergi, 1 Şubat 2015'e kadar gezilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder