9 Mayıs 2015

Kuş Kafesi - Tiyatro Ak'la Kara -


Tiyatro Ak'la Kara, Bahariye'dedir ve minik, samimi bir salona sahiptir. Burada, diğer özel tiyatrolara göre oldukça uygun bir fiyata çok hoş oyunlar izlemeniz mümkündür. Benim size tavsiyem, eğer yolunuz Kadıköy Bahariye'ye düşerse ve akşam için bir aktivite arıyorsanız mutlaka bu tiyatroya bir uğrayın derim. Belki son dakika bileti bulabilirsiniz. 
Bu sezon, "Kelebekler Özgürdür"den sonra gittiğim ikinci oyun, Jean Poiret tarafından yazılan "Kuş kafesi"oldu.
Tiyatroya giderken benim için en önemli unsurlardan biri cast'tır. "Kuş Kafesi"'ne ise oyunculardan haberim dahi olmadan, sırf sevgili Robin Williams'lı sinema versiyonuna bayıldığım ve tekrar tekrar seyretmekten bıkmadığım için gittim. 
Oyunun baş rollerindeki Savaş Özdural ve Levent Ünsal'ın profesyonel başarılarının yanında, oyunun temposunu hiç düşürmeyen, bayıldığımız "kon kon kelebek" halleriyle, üstün bir yetenek sergileyen evin uşağı Jacob rolündeki Mustafa Dinç, izlenmeye değer bir performans sergiliyor.  (-ki bu sene Sadri Alışık Tiyatro ödüllerinde, müzikal komedi dalında en iyi yardımcı erkek oyuncu adaylarından biri oldu)
Konuyu ise hemen hemen herkes bilir. George ve Albin, travesti klübü işleten gay bir çifttir. George'nin oğlu, muhafazakar parti üyesi bir siyasetçi ile evlenmeye kara verince, çılgın ikilinin evleri, davranışları ve cinsel tercihleri dahil pek çok konuda değişiklik yapmaları gerekir. Zira kızın ailesi travesti klübünün üstünde yer alan evlerine tanışma ziyareti için gelecektir. George'un eski karısı, evin çıplak uşağı, siyasetçinin peşindeki paparazziler de olaylara dahil olunca işler iyice sarpa sarar. Tek kurtuluş, kulübün sahnesi olur...
"Kuş Kafesi"'nin en güzel kısmı, seyirciye özgürlüğünü vermesi ve "bu oyun boyunca lütfen bol bol fotoğraf ve video çekin ve mümkün olduğu kadar çok kişiyle paylaşın" sözü oldu. Hem çok şaşırdım, hem de bu yeniliğin tadını çıkardım...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder