10 Aralık 2014

Handan - Ayşe Kulin


"Gizli Anların Yolcusu", "Bora'nın Kitabı", "Dönüş" ve ardından serinin 4. kitabı "Handan"'...
Önceki 3 kitap gibi bir solukta bitti "Handan... Eşcinsel bir aşkın odak noktasını oluşturduğu kitapların ilkinde başrol İlhami'nin, ikincisinde Bora'nın, üçüncüde ise İlhami'nin kızı Derya'nın olmuştu. Bu kitapta ise hikayenin geride kalan kadınlarından biri olan, İlhami'nin iş ortağı Handan'ın öyküsüne misafir oluyoruz. 
Handan, babaannesinin diretmesiyle, Halide Edip Adıvar'ın yarattığı bir roman kahramanı olan Handan'dan almış adını. Hayat hikayeleri de çoğu zaman benzeşmiş bu karakterle... İzmirli Handan, orta halli bir ailenin kızı. Mimarlık okurken hocası olan adamla sırf hamile kaldığı için evlenip, şaşaa ve zenginliğin peşinden gidip, dış gebelik sonucu çocuğunu düşürmesiyle tepe taklak giden evliliğinin ardından özgürlüğüne sahip çıkan ve yeni hayatını sil baştan kuran bir kadın. Bir daha asla çocuk sahibi olamayacağının bilinciyle, hırsla işine sarılan, erkek odaklı iş dünyasında başarılı olmayı ve hep kazanmayı kendine ilke edinen bir kadın Handan. 
Derken yoİları lhami ile kesişir. Önce iş arkadaşlığı, sonra ortaklık ve ardından sevgililiğe giden ilişki, mutsuz son ile biter. Ölesiye aşık olduğu, evli erkek İlhami'nin bir başka sevgilisi (!) vardır. Handan, aşk acısıyla, kanser hastası olan ve son günlerini yaşayan kardeşinin yanına Amerika'ya gider. Kardeşinin ölümüyle yeğeni Defne'ye sahip çıkar ve Defne'yi de alarak bir sene sonra Türkiye'ye geri döner.
Bir senedir açılmamış evini temizletmek, Defne'nin odasını hazırlatmak ve ona Türkiye'yi tanıtıp sevdirmek amacıyla Taksim'de bir otelde yer ayırtır. Zamanlama tam da Gezi olaylarına denk düşer. Amerika'dan gelen genç bir kız, Gezi olaylarına nasıl bakar? Geç yaşta anneliği tadan Handan, Defne'ye karşı aşırı korumacı yaklaşırken Gezi olaylarına nasıl düşman olur? Sonradan nasıl "Gezi"'nin en sıkı savunucusu olur?
Son okuduğum yazarların kitaplarında "Gezi"'ye yer vermeleri artık bir gelenek haline geldi. Bence Ayşe Kulin, bu konuda en iyi anlatıcılardan biri olmuş. Olayları o kadar güzel ve kronolojik olarak ele almış ki, sanki "Handan" kitabı adeta "Gezi" için yazılmış. 
Serinin 4. kitabı olduğu ve seriyi tamamladığı için, Halide Edip Adıvar gibi özgürlükçü ve kadın hareketinin başını çeken güçlü bir kadın romancıya saygı için, edebiyatımızın özgün örneklerinden olan, Adıvar'ın "Handan" romanı için ve "Gezi Olayları"na sempati duyanlar için okunması gereken bir kitap...

Kitap Adı: Handan
Yazar: Ayşe Kulin
Yayınevi: Everest Yayınları
Sayfa Sayısı: 272
Puan 
****


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder